Sürdürülebilir Kaynaklar

Kumaş, bir moda markasına başlarken tartışmasız en önemli unsurdur. Tabi ki tasarım da yapbozun temel parçalarından biridir ancak iki boyutlu tasarımınızı somut bir giysiye dönüştürebilecek doğru kumaşı bulamadıysanız, işler zorlaşacak demektir. Sektöre yeni giren genç tasarımcılar ve bağımsız markalar için, yüksek kaliteli kumaşlara doğru fiyatlarla ulaşmak aşılması çok zor (bazen imkansız) bir engel olabilir.

OhSevenDays'i ilk piyasaya sürdüğümüzde, kumaş kesinlikle en büyük engelimizdi. İlk koleksiyonumuz için kumaş ararken günlerimiz "numunelik miktarlar" için pazarlık yaparak ve daha büyük miktarlarda kumaş satın almak için geri döneceğimize dair boş sözler vererek geçti.

Özellikle tekstil ve dokuma kumaş endüstrisi hakkında kısa sürede çok şey öğrendik. Bu bizi bir karar vermeye zorladı; markamızı inşa etmek ve işi genişletmek istiyorsak, daha sürdürülebilir bir üretim modeli geliştirmenin gerçekten gerekli olduğunu hissettik. İstanbul civarındaki büyük hazır giyim fabrikalarında çok büyük miktarda kumaşın atıldığına tanık olduk. Daha sonra bu fazla kumaş rulolarının sürdürülebilir modelimizin anahtarı olabileceği aklımıza geldi.

Kumaş tedarik yolculuğumuzun ilk günlerinde, kumaşlarımızı artık kumaşlar satan aracılardan tedarik ettik. Ancak o zamandan beri, çok daha fazla şeffaflık sağladığı ve işimizi büyütmemize imkan tanıdığı için doğrudan kumaş fabrikalarından tedarik etmeye geçtik. 

Şu anda aşağıdaki sertifikalara sahip kumaşlar üreten OEKOTEKS sertifikalı kumaş fabrikaları ile ilişkilerimizi geliştirdik:

GOTS (Global Organic Textile Standard)
GRS (Global Recycled Standard)
OCS (Organic Content Standard)
European Flax

Giyim sektörü, gezegenimizi kirleten ana sektörlerden biridir. Sektördeki değişime kimin öncülük etmesi gerektiği çok tartışılıyor. OhSevenDays olarak biz, mesajı yaymak ve daha sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmek için markalar ve tüketiciler arasında ortak bir çaba olması gerektiğine inanıyoruz. Zaten son derece doymuş bir moda endüstrisine yeni ürünler eklemek yerine, döngüsel bir ekonomiyi hedeflemek ve mevcut kaynakların zenginliğinden yararlanmak istiyoruz. Artanları kullanmanın, zarar görmüş gezegenimizi onarma mücadelesine katkıda bulunmanın ve kitlesel tüketime ve sürekli israfa katkıda bulunmaktan kaçınmanın küçük bir yolu olduğunu düşünüyoruz!

Fabric rolls

 

Man holding fabric rolls